Στα παιχνίδια που βοηθούν στην κοινωνική ανάπτυξη του παιδιού μπορούμε να συμπεριλάβουμε παιχνίδια μίμησης ρόλων και παιχνίδια που ενθαρρύνουν τη συνεργασία με άλλα παιδιά - ή και με τους γονείς βοηθώντας έτσι στην ανάπτυξη των διαπροσωπικών δεξιοτήτων και στην εκμάθηση του σεβασμού των άλλων. Τέτοια παιχνίδια αποτελούν τα
παιχνίδια ρόλων και φαντασίας, όπως τα σετ κουζίνας και μαγειρικής, τα ιατρικά κιτ, τα σετ καθαρισμού, οι ταμειακές μηχανές, αλλά και τα παιχνίδια κήπου, όπως
παιδικά σπιτάκια ή αθλήματα εξωτερικού χώρου. Φυσικά, όλες αυτές τις επιλογές και ακόμα περισσότερες θα τις βρείτε, μέσα από μία μεγάλη συλλογή παιδικών παιχνιδιών, στα Λητώ!